שיטות לאילוף כלבים

שיטות לאילוף כלבים

שיטות לאילוף כלבים, טיפים לאילוף כלבים עצמי

שיטות לאילוף כלבים

היכרות עם שיטות אילוף שונות יכולות לעזור לבעלי כלבים בגילאים שונים. הנה כמה טיפים לאילוף עצמי והמלצות על פנייה לשירותי אילוף כלבים מקצועי

אילוף הוא חלק בלתי נפרד מגידול כלב כחיית מחמד. האילוף תורם לאיזון של הכלב, משפר את איכות החיים שלו ומונע ממנו סכנות בריאותיות. אילוף מחזק את מערכת היחסים בין הכלב לבין בעליו וכדאי להתחיל אותו בשלב מוקדם ככל האפשר. האילוף קריטי אצל משפחות עם ילדים, אך המטרה שלו היא בין היתר ליהנות מהזמן הפנוי עם הכלב ולחסוך עוגמת נפש או רגשות תסכול.

באופן עקרוני, האילוף מהווה מרכיב משמעותי בחינוך של הכלב. כל כלב זקוק למנהיג ודרך האילוף הוא לומד לקבל את סמכות הבעלים. אילוף יכול לעזור לכלב להשתלב בחיי המשפחה, להבין את מקומו בסולם ההיררכיה ולמנוע בלבול והשרשרת הרגלים רעים מבלי לפגוע בשמחת החיים הטבעית שלו.

טיפים לאילוף כלבים עצמי

הנה כמה טיפים שכדאי להשתמש בהם באופן עצמי לפני שעוברים לאילוף כלבים מקצועי:

א. התחילו בפקודות פרקטיות ובסיסיות – יהיה לכם קל יותר להבין את מנגנוני המוטיבציה של הכלב אם תתחילו בפקודות שהן גם פרקטיות, וגם פשוטות, בסיסיות ויום יומיות. הפקודה "רגלי" לדוגמא תשמש אתכם כדי ללכת עם הכלב כשהוא נמצא במקביל לרגל שלכם. הפקודה "שב" תלמד את הכלב להישאר במקום, הפקודה "ארצה" תעביר אותו למצב שכיבה והפקודה "למקום" תשלח אותו למקום ידוע בבית או בחצר.

ב. אילוף אפקטיבי מתחיל בגיל 4 חודשים – חינוך בגיל מוקדם הוא הסוד לאילוף כלבים עצמי. כדאי להשתמש בחיזוק חיובי בתזמון מדויק, לחזור על פעולות ולחזק התנהגות חיובית תוך תיקון התנהגות שלילית. אילוף מגיל 4 חודשים צריך להתאים לקצב ההתפתחות של הכלב ולתגובות שלו לפקודות הנלמדות.

ג. אל תשכחו את התרגול – תרגול יומי של רבע שעה עד חצי שעה יאפשר לכם לאלף את הכלב ולהביא אותו למקום הרצוי מבחינתכם. בנוסף, גוונו ככל האפשר את מקום האילוף וכך תמנעו ממנו להתרגל לטריטוריה ספציפית. נסו לאלף את הכלב בבית, בחצר, בגינה, בגג או בכל מקום בו יש מעט גירויים המונעים ממנו להתרכז בפקודות.

מתי כדאי לפנות לאילוף כלבים מקצועי?

אפשר בהחלט לשלב בין אילוף כלבים עצמי לבין אילוף כלבים מקצועי. הדרך לעשות זאת היא להתייעץ עם וטרינר לגבי מאלף אמין, להגדיר את מטרות האילוף ולא לשכוח להמשיך את הטמעת ההרגלים גם בבית. חשוב לזכור שאילוף הוא תהליך ארוך הדורש מכם לא פחות השקעה וזמן. רק באמצעות סבלנות ניתן להגיע להישגים ולהפוך את האילוף לחלק בלתי נפרד מהחינוך. אילוף מקצועי אמנם יחסוך עבורכם חלק מהזמן והאנרגיות, אך הוא חייב להתבצע תוך כדי שיתוף פעולה מלא.

כדי לפנות לאילוף כלבים מקצועי גם במקרה של בעיות התנהגות. בעיות מן הסוג הזה לא נפתרות באמצעות אילוף, אך מאלף מנוסה יידע לזהות אותן ולהמליץ לכם כיצד לנהוג. בעיות התנהגות נפוצות בקרב כלים הן לדוגמא חרדת נטישה, עשיית צרכים בתוך הבית, קפיצות על אנשים ועוד. בעיות התנהגות דורשות טיפול מקיף והן מחייבות מכם תשומת לב מלאה לשינויים בהרגלים ובהתנהגות של הכלב. תוכלו גם לשתף את הוטרינר לגבי בעיות התנהגות מסוימות ולקבל ממנו הפניות לשירותי אילוף.

לסיכום, האילוף הוא שלב חיוני בחינוך של כלבים. בעזרת אילוף אנו מביאים את הכלב למקום הרצוי ומשפרים את איכות החיים שלו ושל המשפחה. הדברים החשובים הם להתחיל מוקדם, לשמור על סבלנות ולהיות עקביים.

>>תנו לנו לייק בפייסבוק<<