טיפול בעזרת בעלי חיים

טיפול באמצעות בעלי חיים

מהו טיפול בעזרת בעלי חיים?

טיפול באמצעות בעלי חיים הוא אופן טיפול מעט שונה מסוגים אחרים (טיפול בעיסוק, מוזיקה וכו') משום שהוא משלב בתוכו אלמנט חי נוסף מלבד האדם- בע"ח. טיפול זה ייחודי ומומלץ למקרים מסוימים ובכוחו לעורר שינוי ושיפור משמעותיים אצל המטופל.

כאמור, טיפול באמצעות בעלי חיים הוא סוג טיפול- ניתן לומר פסיכולוגי, משום  שאינו משפיע באופן פיזי ישיר על המערכות הפיזיולוגיות בגוף. טיפול זה נכלל ברשימת טיפולי הריפוי, בדומה לריפוי בעיסוק, באומנות במוסיקה בתנועה וכד'.  הוא מיועד להשפיע על המטופל בתחום הרגשי והמנטלי. הטיפול מתבסס ולמעשה שם במרכזו את הקשר הייחודי שעשוי להיווצר בין אדם לחיה.

הטיפול מתבצע באופן הבא – במסגרת הטיפול מתקיימים מפגשים לפי הצורך או הדרישה, ובכל מפגש כזה משתתפים בע"ח והמטופל, כך שמטרת המפגש היא לאפשר אינטראקציה חופשית עם בע"ח, משחק עמו, שהייה בקרבתו וכל היוצא בזה.

הטיפול בעזרת בעלי חיים נעשה בעיקר בעזרת כלבים, עקב תכונותיהם הייחודיות כבע"ח שאיתם יכול האדם ליצור קשר עמוק המזכיר קשר עם בנאדם אחר במובנים מסוימים אך הרבה יותר פשוט ומאפשר במובנים אחרים.

טיפול בעזרת בעלי חיים – יתרונות

מחקרים שנעשו בתחום הראו כי למרות שמטרת הטיפול בבעלי חיים היא להשפיע באופן רגשי\מנטלי על המטופל, יש לו גם סגולות פיזיולוגיות באופן עקיף. מפאת ההשפעות הפסיכולוגיות החיוביות של טיפול זה, כמו ירידה בלחץ ותחושה כללית חיובית הושפעו גם גורמים כמו לחץ הדם, קצת פעימות לב ועוד פרמטרים נוספים לטובה אצל אנשים שהשתתפו בטיפול באמצעות בעלי חיים.

לאופן טיפול זה יתרונות רבים במישורים שונים- כפי שהוזכר הטיפול משפיע גם על המצב הבריאותי הפיזי בדרך עקיפה, וגם על התחושה הכללית- יצירת קשר עם בעלי חיים מעוררת במטופל רגשות חיבה, הנאה, מפתחת את חוש האחריות אצלו והדאגה לאחר, מעודדת אותו ליצור אינטראקציה, מצמצמת תחושת בדידות ומעוררת סקרנות שיכולה לדחוף להתעניינות והעמקה בנושא בעלי חיים, דבר שיכול לפתח יכולות חשיבה ולמידה לעתיד. כל אילו רק חלק מהתמורות החיוביות שנובעות מהטיפול.

טיפול בעזרת בעלי חיים – למי הוא מיועד?

טיפול באמצעות בעלי חיים מומלץ לאנשים בעלי צרכים מיוחדים אשר מתקשים ביצירת קשרים אנושיים בינאישיים, ובהשתלבות בחברה. אך הוא יכול להועיל במקרים נוספים רבים. הטיפול, מומלץ גם על מנת לסייע ולעודד התפתחות של ילדים במהלך שנות הילדות המוקדמות. בשנים אלה הילד רגיש להשפעות הסביבה ואינטראקציה עם בע"ח יכולה לתרום רבות להתפתחותו המנטלית.

טיפול באמצעות בעלי חיים מומלץ ביותר במקרה הצורך וסגולותיו ויתרונותיו מוכחים. בנוסף לכך, חשוב לזכור כי מעבר למסגרת הטיפול, אינטראקציה קבועה עם בעלי חיים כמו כלב, יכולה להוות שינוי של ממש  ושיפור באורח חיי האדם.

טיפול בעזרת בעלי חיים הינו תחום חדש יחסית בארץ, אך בעולם הוא מיושם כבר שנים רבות. התחום מתבסס על מפגשים ישירים עם בעלי חיים שונים המפתחים ומעצימים יכולות בתחומים רבים ומגוונים. באמצעות הטיפול בבעלי החיים, ניתן לעקוף הרבה מהמחסומים וההתנגדויות שיש בטיפול פסיכולוגי דינמי (בו המטופל יושב מול המטפל) , מה שמאפשר מקום נוח וטבעי יותר למפגשים הטיפוליים שכן בעל החיים הוא גורם מקשר המאופיין בראש ובראשונה בקבלה ללא תנאים, אמצעי חי ומגיב בעל יכולת תגובה ספונטנית, מגע וקשר בלתי אמצעי.

טיפול בעזרת בעלי חיים – המפגש הטיפולי

במפגש הטיפולי אנו עובדים על המטרות של רגש וידע שנקבעו מראש ושמתגלים במהלך הטיפול. אנו עובדים לפי יעדים ומטרות קטנות – וכל הישג קטן יכול להיות מאוד משמעותי בחיי המטופל. בעבודה עם בעלי חיים ישנם הרבה דברים לא מתוכננים, מכיוון שהחיה מגיבה להתנהגות שלנו, וניתן להשתמש בהתנהגויות אלו לטובת הטיפול. הגורם המרכזי בקשר עם בעלי חיים הוא האהבה הבלתי מותנית שבעלי החיים מעניקים תוך קבלה ללא שיפוט או ביקורת כפי שיש בקשר אנושי.

 

אז מי צריך טיפול באמצעות בעלי חיים? כל אחד. ילדים ונוער נורמטיביים המתקשים בלימודים, כאלה בעלי קשיים חברתיים, נוער מתבגר, ילדים ונוער בסיכון, כאלה המאובחנים על הקשת האוטיסטית ובעלי לקויות אחרות. בכל גיל.
היכן? הטיפולים יכולים להתבצע בבית המטופל או במרכז "מקום בטבע" – פנסיון לכלבים בשרון, בשרון.

טיפול בעזרת בעלי חיים – מטרות טיפוליות אפשריות:

בתחום הרגשי:
הקניית חוויות של הצלחה, יצירת קשר וקירבה, חוויות סיפוק, שמחה והנאה, התמודדות רגשית עם תהליכי חיים טבעיים כמו מחלה, מוות ולידה. שיפור הדימוי והביטחון העצמי, שחרור מפחדים, הגברת תחושת השלווה והביטחון, שחרור רגשות ותיעולן, בעלי החיים מהווים אובייקט להשלכת רגשות ומכאן פתח לעבודה פסיכותרפויטית, אבחון קשיים רגשיים.

בתחום החברתי:
פיתוח יכולת לאמפטיה, שיפור יחסים חברתיים, יצירת רצון לשתף בידע, יכולת להאזין, יכולת לשיתוף פעולה, יכולת לתת ולהתחלק, שיפור יחסים חברתיים בין קבוצות גיל, עדות שונות ובין בנים ובנות.

בתחום ההתנהגותי:
הבנת חוקים ויכולת להתנהג לפיהם, הקניית הרגלי בטיחות, הרגעה, הרפיה, אחריות, התמדה – עקביות, עיצוב הרגלי ניקיון, איפוק וריסון עצמי. יצירת יחס אוהד לבעלי חיים, מניעת התעללות והפחתת האלימות הן כלפי בע"ח והן כלפי הזולת, סבלנות וסובלנות.

בתחום הלימודי-קוגניטיבי:
הקניית ידע, הכרות עם תהליכי חיים: לידה, מחלה ומוות, פיתוח תפיסת מרחב זמן, התאמת מבנה לתפקיד, פיתוח חשיבה סיבתית, הכרת חוקיות וסדר בתופעות, הגדלת טווח הריכוז, עבודה בתחומי לימוד שונים כגון: חשבון, עברית חקר וכו'. בעזרת בעלי החיים (בדרך עקיפה ולא מאיימת), פיתוח סקרנות ומוטיבציה ללימודים בכלל.

ליאור זיו הינו בוגר בה"ס לפסיכותרפיה, מכון מגיד מיסודה של האוניברסיטה העברית, ירושלים. בוגר יחידת "עוקץ" ומאלף כלבים מוסמך ממשטרת ישראל וצה"ל.

בעל ניסיון רב בטיפול באמצעות בעלי חיים ועבודה עם ליקויי למידה, ילדים ובני נוער וטיפול באמצעות בעלי חיים.

 

 למידע נוסף אודות טיפול באמצעות בעלי חיים לחץ כאן