איך לאלף כלב?

איך לאלף כלב

אילוף הכלב והפיכתו לחברו הטוב ביותר של האדם

הכלב נקרא, בצדק, חברו הטוב ביותר של האדם. ואכן, הקשר ביננו לבין הכלבים שלנו הוא קשר רגשי עמוק, וכל מי שחי עם כלב בביתו יכול לספר על אינטליגנציה רגשית גבוהה של הכלב ועל התאמה שלו לחיי הבית בהתאם להרגלים שלו ושל בני המשפחה. עם זאת, כלב לא נהיה חברו הטוב ביותר של האדם מיום שהוא נולד (למרות שאין ספק שמדובר בבעל חיים נוח וחברותי מטבעו), אלא נהיה כזה לאחר שאנחנו מאלפים אותו ומחנכים אותו היטב לגבולות וליחסים אתנו ועם הסביבה שלנו כפי שנכון לעשות זאת. כעת נסביר מהם המפתחות העיקריים איתם נענה על השאלה איך לאלף כלב, ואילו כלבים נחשבים לכלבים הקלים ביותר לאילוף ולהתאמה לחיי בית.

איך לאלף כלב, ואילו סוגי כלבים נחשבים לקלים ביותר לאילוף?

  • על השאלה איך לאלף כלב אי אפשר לענות בצורה חד משמעית, משום שהכלב ממש כמו בן האדם משתנה מפרט לפרט ולא כל דבר נכון לכל כלב. עם זאת, המסגרת הברורה שמרבית המומחים בתחום האילוף מדברים עליה היא מסגרת של 25% השקעה בגבולות ובהבהרה ברורה שלהם, בצורה קולית (טונים נמוכים, חזרתיות) או אפילו פיזית במידת הצורך (ריתוק לקרקע ולא יותר). 25% נוספים מוקדשים, כמובן, לחום ואהבה. הכלב מחפש חום ואהבה אבל לנו אסור להתפתות לתת לו אותם בצורה מוגזמת בתהליך האילוף, אלא כתגמול על התנהגות טובה או בסופו של משחק. 50% נוספים מוקדשים לפעילות גופנית – ופעילות גופנית היא מה שגורם לכלב להיות שלו ורגוע לאחר שהוא פורק את האנרגיות שלו.
  • לא מעט זנים של כלבים נחשבים לקלים מאוד לאילוף, וכמה מהם מהווים את הבחירות הפופולאריות ביותר בכלבי בית. ניתן למנות את הגולדן רטריוור, לברדור רטריוור, קוקר ספנייל ובורדר קולי ככמה מסוגי הכלבים הפופולאריים ביותר שהם גם נוחים מאוד לאילוף.

אין דבר כזה כלב שנולד רע או מסוכן

כלבים מטבעם הם בעלי מזג טוב ומתאימים מאוד לחיי בית ומשפחה. עם זאת, הטבע והאופי שלהם הם כחומר ביד היוצר – ורק אם נבין איך לאלף כלב ונפנה לשירות אילוף כלבים מקצועי ואיכותי של מקום בטבע, נבטיח את האילוף היעיל שלהם ואת ההתאמה המקסימלית שלהם לחיי הבית שלנו.